Naši koně

Haflingové jsou v Rajnochovicích jíž téměř 15 let. V roce 1995 jsme dovezli z Rakouska první tři půlroční hříbátka. Dvě kobylky (Cindu, Bonu) a jednoho hřebečka (Simon). Postupen času jsme přikoupili další Haflingy. Ovšem tito se stali opravdovými pilíři. V roce 2004 jsme zakoupili kobylku appaloosa, a později kobylku paint horse. Dnes naše stádo koní čítá 32 koní

Využití v agroturistice

Jak je známo hafling je všestranně využitelný kůň, což si můžete přečíst v charakteristice plemene. My naše haflingy využíváme především tzv. pod sedlo a do zápřahu v bryčce. Koně jsou přeježdováni ve westernovém stylu ovšem někteří jedinci jsou i slušní skokani.

V Rajnochovicích se zaměřujeme především na výuku jízdy na koni pro mládež. Celoročně zde funguje jezdecký oddíl, kde chodí pravidelně děti. Přes léto tzn. Velké prázdniny pořádáme tábory s výukou jízdy na koni především pro začátečníky a mírně pokročilé. Mimo prázdniny organizujeme pro děti také víkendové pobyty s výukou jízdy na koni. Pro veřejnost poskytujeme výuku jízdy na koni, výlety a vyjížďky do přírody.

Koně pracují také v zápřeži konkrétně s bryčkou s kapacitou 10 dětí nebo 8 dospělých osob + kočí.

Koně Hafling

Rakouské národní plemeno dostalo své jméno po vesničce Haflingen, kde vzniklo a posléze se pro své všestranné využití, svou nenáročnost, snadnost chovu a především pro svůj výborný charakter, rozšířilo nejen v zemích Rakouska, ale i do celého světa. Připouštěním chladnokrevných norických klisen arabskými hřebci, především linií El Bedavi a Dahoman a cíleným výběrem jedinců se v průběhu jednoho století chovatelům podařilo vytvořit plemeno koně v ustáleném typu a barvě - ryzáci všech odstínů se světlou hřívou a ohonem bez příměsí šedých či černých žíní (čím bělejší, tím žádanější) a bez bílých odznaků na končetinách, s kohoutkovou výškou 136 - 150 cm. V současné době se chová ve dvou rázech - těžší - v typu malého chladnokrevníka, - lehčí - jež se exteriérově blíží sportovnímu typu koně. Podmínkou zařazení do chovu je i výborný charakter a chuť pracovat.

haflingHafling je kůň univerzálního použití pro celou rodinu, pro děti i dospělé. Má klidný, vyrovnaný charakter, jehož přednostmi jsou skromnost, pracovitost, houževnatost, vytrvalost a především přátelská povaha hlavně k dětem.

Haflinga můžeme potkat na westernových soutěžích, v kočáře u horské chaty, na dětském letním táboře, pracuje jako soumar u horských myslivců v Rakousku, na louce v obracečce či v lese při přibližování dřeva nebo jen tak na zahradě pro potěšení oka a dětí. Dnešní typy odlehčeného haflinga je možno vidět na parkurech pony a méně často na drezurách. Největší využití má hafling zřejmě v agroturistice. Pro tuto rychle se rozvíjející odvětví je hafling pro svou výdrž, sílu, přirozený pohyb v terénu a především nekonfliktní povahu, jedno z nejvhodnějších plemen.

Haflingův pohyb je nobyčejně volný a pohodlný. V hůře schůdném terénu na strmých horských svazích je bez konkurence. V kroku je jistý, s výraznými chody arabských předků. A právě na uvedené vlastnosti byl vždy chov haflingů orientován. Pokud je vyžadována od koně práce v horském terénu, padne volba na haflinga.